Zawiasy do mebli – rodzaje i zastosowanie

Data publikacji:

ZOBACZ TAKŻE: Co oferuje producent dobrych akcesoriów meblowych?

• zawiasy proste
Najprostszy rodzaj zawiasów, nazywany inaczej zawiasem splatanym bądź skrzydełkowym. Idealnie sprawdzi się przy drzwiach łamanych, które stykają się ze sobą krawędziami.


zawiasy cylindryczne
Świetnie radzą sobie w stołach z rozkładanym blatem.


zawiasy środkowe
Będą dobrym rozwiązaniem przy frontach uchylno-składanych, np. w górnych szafkach wiszących.


zawiasy uzupełniające
Służą do uzupełnienia zawiasów, które mają duży kąt rozwarcia. Najczęściej stosuje się je w szafkach narożnych z łamanymi drzwiami.


zawiasy z prowadnikiem, korytkowe, podgięte

Używa się ich do produkcji mebli z funkcją, np. do kanap, które mają otwierane pojemniki na pościel.

 

Projekty współczesnych mebli stają się coraz bardziej zaskakujące i często wymagają niestandardowych zawiasów. Duży wybór zawiasów wynika z potrzeby, aby do każdego mebla dobrać odpowiedni model.


Jak wybrać odpowiedni zawias?


Kiedy musimy wybrać odpowiedni zawias do mebli, należy przede wszystkim uwzględnić rozmiar i masę drzwiczek. Za małe zawiasy mogą nie poradzić sobie z utrzymaniem ciężkich drzwiczek i po jakimś czasie wypaczą się albo całkowicie wypadną, przy okazji uszkadzając ościeżnicę.


Drugim kryterium doboru jest to jak często otwieramy dane drzwi meblowe. Dobrze, aby zawias był zrobiony z jak najlepszego materiału, który zagwarantuje nam długie bezusterkowe użytkowanie.


Bardzo ważnym aspektem przy wyborze zawiasów jest sposób otwierania się drzwiczek. Ważny jest kąt otwarcia, jak również położenie drzwi. Inne zawiasy zastosujemy do drzwi nakładanych, inne do drzwi bliźniaczych, inne do drzwi wpuszczanych, inne do drzwi składanych, a jeszcze inne do drzwi narożnych.