Jak dobrać odpowiednie kółka do mebli?

Data publikacji:

Kółka meblowe, którym poświęcony będzie ten artykuł, dzielą się na kilka różnych rodzajów. Podpowiemy, jakimi parametrami powinny się wyróżniać te akcesoria i z jakich materiałów najczęściej są produkowane.

Podstawowe funkcje kółek obrotowych

Kółka obrotowe zwiększają mobilność mebli, takich jak krzesła czy fotele, stoliki i półki. Dzięki temu wpływają również na wygodę i zwiększenie zakresu ich użytkowania. Oczywiście meble wciąż muszą zachowywać swoją stabilność i bezpieczeństwo, dlatego podczas doboru tych akcesoriów należy zwracać uwagę na to, aby były one wykonane w sposób precyzyjny i z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów.

Aby kółka spełniły swoją podstawową funkcję, muszą być dobrane odpowiednio do typu mebla, do którego docelowo zostaną przymocowane. Rodzajów kółek jest kilka, więc bez większego problemu jesteśmy w stanie dobrać je adekwatnie do potrzeb i specyfiki mebla. Kółka obrotowe można podzielić zarówno ze względu na materiał wykonania, jak i budowę czy sposób montażu.

Rodzaje kółek meblowych: podział ze względu na materiał wykonania

Kółka meblowe najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. Jest to wysokiej jakości polipropylen (PP), który sprawia, że akcesorium cechuje się wysokim stopniem wytrzymałości, odpornością na różnego rodzaju wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne oraz korozję, a także bardzo niewielkim oporem toczenia. Częste zastosowanie znajdują też kółka obrotowe z gumy, które również zapewniają trwałość oraz bezproblemowe działanie na różnych powierzchniach.

Zarówno kółka gumowe, jak i polipropylenowe zapewniają cichą pracę oraz zwrotność, dzięki czemu zapewniają wygodne użytkowanie. Co ważne, nie brudzą ani nie rysują podłoża.

Rodzaje kółek meblowych: podział ze względu na sposób montażu

Kółka obrotowe można podzielić też ze względu na sposób montażu. W tym przypadku wyróżniamy kółka z trzpieniem i kółka z blaszką. Pierwszy rodzaj kółek stosowany jest w przypadku montażu w specjalnej rurce lub przygotowanym wcześniej otworze. Z kolei kółka z blaszką montowane są bezpośrednio do płaskiej powierzchni mebla.