Zawiasy meblowe. Jak wybrać odpowiednie?

Data publikacji:

Zawiasy meblowe to elementarny rodzaj okuć meblowych łączących. Produkowane są z wysokojakościowej stali, zabezpieczonej przed atakiem korozji. Użytkowanie większości mebli nie byłoby możliwe bez zamontowania w nich zawiasów. To właśnie zawiasy umożliwiają połączenie drzwiczek szafki z jej korpusem lub drzwi wejściowych z ramą. Zawiasy do mebli to akcesoria intensywnie eksploatowane, dlatego ich trwałość, wytrzymałość i żywotność nie mogą budzić wątpliwości. 

 

Co musisz wiedzieć o zawiasach do mebli?


Zawiasy meblowe muszą spełniać restrykcyjne normy unijne. Powinny być zwłaszcza zgodne z normą PN-EN 15570:2010 Okucia meblowe - Wytrzymałość i trwałość zawiasów oraz ich elementów - Zawiasy o pionowej osi obrotu. Norma określa wymagania dla wytrzymałości i trwałości wszystkich typów zawiasów. Zawiasy do mebli można nabyć w stacjonarnym sklepie budowlano-dekoracyjnym lub zamówić w sklepie on-line. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany produkt posiada symbol zgodności CE. Najwyższą gwarancję jakości zapewni producent zawiasów do mebli z ugruntowaną pozycją na rynku. 

Zawiasy do mebli umożliwiają poruszanie się tych części mebli, które przeznaczone są do otwierania. Bardzo istotny jest ich prawidłowy dobór – źle dopasowane zawiasy uniemożliwiają komfortowe użytkowanie mebli i drzwi. Najważniejszymi kryteriami wyboru jest grubość drzwiczek oraz rodzaj materiału, z jakiego został wykonany mebel. Inne zawiasy zastosujemy do drzwi drewnianych, a inne do drzwi szklanych. Zawiasy różnią się od siebie również kątem otwarcia. Istotne jest także, czy front posiada uchwyt, czy też nie. Bardzo modne w ostatnich latach samozamykające fronty bez uchwytów wymagają zastosowania specjalnych zawiasów w zestawie z odbojnikiem, tworzących system push to open. Warto również zwrócić uwagę na zawiasy z systemem cichego domyku, który wyhamowuje drzwi zamykane z rozmachem i w ten sposób znacząco zwiększa komfort ich użytkowania.

Szczególną kategorią zawiasów są zawiasy niestandardowe, które stosuje się w miejscach, gdzie nie można zainstalować tradycyjnych zawiasów puszkowych. Do zawiasów specjalnych zaliczamy zawiasy tłoczkowe, skrzydełkowe, cylindryczne czy taśmowe. 

 

Jakie są rodzaje zawiasów meblowych?


Wiemy już, że najpowszechniej wykorzystywanym modelem zawiasów są zawiasy puszkowe. Do ich montażu potrzebny jest prowadnik o określonym dystansie (wysokości). Mogą mieć różne kąty otwarcia, ale najczęściej stosowane są zawiasy, umożliwiające otwarcie drzwi pod kątem 110°. W szafkach narożnych należy wybrać model o większym kącie otwarcia, dochodzącym nawet do 170°. Najczęściej stosowanym rodzajem zawiasu jest zerówka, czyli zawias do drzwi nakładanych. W takim przypadku drzwiczki szafki znajdują się na zewnątrz korpusu mebla. Zerówki są bardzo łatwe w montażu –  należy wwiercić otwór o głębokości około 15 mm w odległości 10-15 cm od górnej i dolnej krawędzi drzwi. Zawias należy przykręcić do korpusu szafki odpowiednimi wkrętami. 

Przeciwieństwem zerówek są zawiasy do drzwi wpuszczanych, czyli znajdujących się wewnątrz korpusu.  Innym rodzajem są zawiasy do drzwi bliźniaczych (dwa skrzydła, opierające się o wspólną przegrodę) oraz do drzwi składanych w kształt litery L. Zupełnie inne zawiasy zastosujemy do drzwi równoległych, a jeszcze odmienne do drzwi narożnych. W ostatnim przypadku będą to zawiasy kątowe 35° lub 45°.