Wymiana zawiasów meblowych. Zasady postępowania

Data publikacji:

Zawiasy w meblach pod wpływem codziennego użytkowania, zwłaszcza w przypadku mebli wykonanych z płyt wiórowych mogą nie działać równie sprawnie, jak zaraz po zakupie. Zwykle ulegają one poluzowaniu w miejscu mocowań zawiasów. Dziś podpowiemy wam jak poradzić sobie z tym problemem? Jak wymienić zawiasy meblowe, aby znów działały jak dawniej?

Jakie są sposoby naprawy zepsutych zawiasów w meblach?

ZOBACZ TAKŻE: Zawiasy meblowe. Jak wybrać odpowiednie?

W przypadku luzów na zawiasach możliwe są dwa rozwiązania, których wybór zależy od stanu zarówno podłoża (płyty), do którego umocowane są zawiasy, jak i stanu samych zawiasów. Poznajmy trzy najczęściej stosowane metody wymiany zawiasów w meblach. Teoretycznie najmniej kłopotliwym sposobem usunięcia poluzowania mocowań zawiasów jest przesunięcie miejsca położenia zawiasu. Przesunięcie o 1-2 cm w górę lub w dół wydaje się proste, ale pamiętać trzeba, że czynność tą należy wykonać zarówno w drzwiach, jak i samej szafce. Chcąc mieć pewność, że nowe mocowanie zawiasów będzie prawidłowo wykonane, dobre jest wstępnie nawiercić nowe otwory bardzo cienkim wiertłem, a stare wypełnić masą szpachlową, zabarwioną na zbliżony do płyty kolor.

Sytuacja lekko się komplikuje w przypadku zawiasów puszkowych, gdyż te nie da się „przesunąć”. Wtedy należy odpowiednio zrekonstruować miejsce osadzenia zawiasu, wykorzystując do tego celu płytę stożkową (taką samą, jak do wypełniania otworów po sękach). Wypełnienie ubytku płytą stożkową wymaga jednak sporych umiejętności manualnych, należy bowiem:

  • specjalnym wiertłem do wiercenia otworów ślepych o gładkich krawędziach – wiertłem Forstnera zrobić otwór średnicy płytki korka,

  • klejem do drewna umocować korek w otworze i pozostawić do całkowitego wyschnięcia,

  • po całkowitym wyschnięciu kleju można wywiercić otwory do osadzenia zawiasu, przymocować zawias wkrętami.


Naprawa zawiasów po wyrwaniu zawiasu z płyty

Kolejnym częstym przypadkiem awarii zawiasów w szafkach może być wyrwanie zawiasu, co w konsekwencji może doprowadzić do wykruszenia płyty w miejscu osadzenia zawiasów. Mimo dużych strat materiałowych mebel można uratować. Podstawą, jak zawsze będzie zastosowanie w pełni sprawnych zawiasów. Te, które są wyrwane, wyłamane, oberwane, może się okazać, że mają w sobie mikrouszkodzenia, którym nowe osadzenie w szafce nie pomoże w bezawaryjnym działaniu zawiasów. Naprawdę nie warto ryzykować i dokładać sobie pracy. Jak już coś robić to porządnie i na lata. Dlatego zalecalibyśmy w przypadku stwierdzenia czy to luzów, a tym bardziej po wyrwaniu zawiasu wymienić cały zawias i osadzić go w nowych otworach. Wracając do wyrwanego zawiasu i zniszczonej szafki...

W przypadku każdego uszkodzenia płyty wiórowej, nawet tego sporych rozmiarów, trzeba odpowiednio przygotować uszkodzony element konstrukcji, oczyścić go, a następnie zrekonstruować ubytek. Wyrwanie zawiasu może czasem oznaczać konieczność użycia kitu do mebli, czyli dwuskładnikowej masy epoksydowej. Ma ona kolor drewna, można ją stosować zarówno do płyt wiórowych, jak i pilśniowych. Odpowiednią ilość masy mieszamy (zagniatamy) ze sobą. Wypełniamy ubytki w płycie dokładnie i precyzyjnie wygładzając ubytki szpachelką. Po całkowitym wyschnięciu mieszanki dokonujemy nowych nawierceń otworów na zawiasy i całość skręcamy wkrętami.