Charakterystyka kółek obrotowych o trzpieniu gwintowym

Data publikacji:

Branża meblarska to jedna z tych branż, które naprawdę dynamicznie się rozwijają. Wiemy jednak, albo przynajmniej się domyślamy, że w branży tej potrafią liczyć się najdrobniejsze szczegóły. Nie chodzi tylko o sprawy związane z precyzją samego wykonania czegoś czy też docięcia konkretnego elementu, ale z tak zwanym wykończeniem. To właśnie od niego zależy wiele rzeczy, a jedną z ważniejszych jest funkcjonalność mebli i ich praktyczność. Odpowiednie uchwyty czy nóżki potrafią całkowicie odmienić dany mebel i nadać mu konkretnych walorów użytkowych. Takim właśnie niepozornym na pierwszy rzut oka elementem są kółka. One mogą sprawić, że jeden mebel może mieć różne zastosowania, a samo jego użytkowanie staje się dużo wygodniejsze czy też praktyczniejsze. Chcemy dziś skupić się szczególnie na kółkach obrotowych z trzpieniem gwintowym. Czym elementy te się charakteryzują i gdzie znaleźć mogą swoje zastosowanie? Sprawdźmy to!

Gdzie znajdują zastosowanie obracane kółka do mebli?

ZOBACZ TAKŻE: Zalety kółek obrotowych gumowanych
Kółka obrotowe to elementy, które można spotkać w różnych miejscach. Przeważnie są one elementem wyrobów meblarskich. Zresztą takie ich zastosowanie w meblach jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala przesuwać często bardzo ciężkie meble bez większego problemu. Zapewne kojarzą się nam one przede wszystkim z fotelami lub krzesłami biurowymi, czyli takimi, które używamy przy biurku. Oprócz łatwego przesuwania takich siedzisk, dają one również pewną mobilność podczas samej pracy i pozwalają na skorzystanie z innych mebli, na przykład szafki z dokumentami, bez potrzeby wstawania. Jednak kółka takie spotkać można również jako wykończenie dużych foteli pokojowych, kanap czy ruchomych barków albo stolików.

Inne zastosowanie kółka tego typu znajdują także w meblach, ale tych przemysłowych lub specjalistycznych. Duże szafy robocze albo ruchome półki bardzo często posiadają właśnie takie kółka, dzięki czemu mebel taki można szybko ustawić tam, gdzie będzie on akurat potrzebny. Zapewne też dużo osób zauważyło, że kółka obrotowe często spotykane są w różnego rodzaju elementach medycznych. Zaczynając od łóżek szpitalnych, po szafki, które się tam znajdują, a kończąc na różnych elementach podtrzymujących medykamenty, czyli specjalistycznych wieszakach albo wręcz konstrukcjach ruchomych, na których ustawić można cięższe elementy i łatwo przewieźć je za pacjentem. Widać więc, że kółka ruchome mają różne zastosowanie i spotkać je możemy zarówno w domu, w pracy, jak i w placówkach specjalistycznych.

Cechy obracanych kółek z gwintowanym trzpieniem

Specjalnym rodzajem kółek obrotowych są kółka z trzpieniem gwintowym. Czym szczególnym się one charakteryzują? Przede wszystkim, trzpień gwintowy zapewnia bardzo trwałe i chyba najlepsze mocowanie samych kółek. Jak wiemy, kółka mocuje się w meblach od dołu. Tak naprawdę są 2 rodzaje montowania takich kółek: są one albo przykręcane, albo mocowane na tak zwany zatrzask. Ten drugi rodzaj mocowania znamy z różnych innych zastosowań, jednak nie jest on najbardziej trwałym sposobem montażu. Jeśli natomiast chodzi o przykręcenie kółek, to można je wykonać zwykłymi śrubami, tylko trzeba mieć na to miejsce i konstrukcja mebla musi być taka, aby nic nie zostało przez śruby uszkodzone. Trzpień gwintowy rozwiązuje ten problem. Element taki mocowany jest albo do gniazda z gwintem, czyli wkręca się je w przygotowane już gniazdo, albo po włożeniu w otwór od drugiej strony zakłada się nakrętkę i wszystko razem mocno skręca. Takie połączenie jest bardzo wytrzymałe i stabilne.

Kółka obrotowe z trzpieniem gwintowym mają również inne charakterystyczne cechy. Są wytrzymałe mechanicznie, czyli odporne na uderzenia. Do tego mogą być plastikowe albo gumowane – w zależności od potrzeb i zastosowania elementu, do którego będą montowane. W obu przypadkach kółka te nie rysują ani nie brudzą powierzchni. Warto także zaznaczyć, że mogą one występować z hamulcem gwarantującym stabilność elementów oraz odpowiednie ich zabezpieczenie po ustawieniu. Poza tym, jak zresztą sama nazwa wskazuje, kółka takie obracają się o 360 stopni, zachowując przy tym odpowiednią wytrzymałość na obciążenie.