Kółka obrotowe

W tej kategorii prezentujemy kółka obrotowe. W przeciwieństwie do kółek stałych, ich kąt obrotu wynosi 360 stopni. Nasz rozbudowany asortyment obejmuje produkty o różnej średnicy oraz sposobie wykończenia. Jedno z kryteriów podziału kółek obrotowych dotyczy materiału, z jakiego zostały wykonane. Bieżniki kółek wykonujemy z tworzyw sztucznych, m.in. z poliamidu (PA), oraz gumy. Twarde bieżniki z tworzyw sztucznych pasują do miękkich powierzchni, czyli np. podłóg z wykładzinami czy dywanami. Natomiast miękkie gumowe bieżniki sprawdzą się w przypadku podłóg z panelami lub parkietem. Gumowa warstwa zabezpieczy je wówczas przed zarysowaniami.

Sposób montażu to także jedno z kryteriów podziału kółek. Kółka mogą być montowane na kilka sposobów, tak aby zagwarantować bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Ze względu na rodzaj mocowania kółka obrotowe możemy podzielić na 2 główne grupy: z trzpieniem i z blaszką. Zarówno trzpienie, jak i blaszki, mogą występować w różnych wariantach, które poszerzają ten podział o kolejne podgrupy. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz kółka obrotowe:

  • z trzpieniem – czyli specjalnym gładkim walcem, który służy do montażu w otworze mebla lub w specjalnej rurce;
  • z trzpieniem i tulejką – z walcem dodatkowo wyposażonym w tulejkę, czyli osłonę izolacyjną;
  • z blaszką – w kształcie prostokąta lub kwadratu, z otworami na wkręty mocujące do płaskiej powierzchni mebla;
  • z blaszką w kształcie litery „U”.

STAWIK produkuje również kółka obrotowe wyposażone w hamulce lub bez hamulców. To kolejne kryterium podziału kółek, jednak jest ono bardzo ogólne. Warto bowiem podkreślić, że zarówno kółka z tworzyw sztucznych oraz z gumy, jak i kółka z blaszkami czy trzpieniami, mogą zawierać takie gumowe elementy unieruchamiające. Producenci często wybierają hamulce do kółek meblowych m.in. w przypadku mebli dziecięcych, wymagających dodatkowych zabezpieczeń.

 

Kółka obrotowe z trzpieniem gwintowym

Produkujemy również kółka obrotowe z trzpieniem gwintowym. Ten rodzaj trzpienia sprawia, że montaż kółek nie wymaga śrub. Najczęściej odbywa się za pomocą wkręcania trzpienia w gniazdo z gwintem, które znajduje się w meblu. Dzięki temu połączenie jest bardzo solidne i wytrzymałe. Dlatego też ten typ mocowania uznaje się za najbardziej trwały. Kółka obrotowe z trzpieniem gwintowym, zwłaszcza te wyposażone w hamulce, są uznawane przez niektórych producentów mebli za najbardziej funkcjonalne.

Nasze kółka obrotowe, w tym kółka obrotowe z trzpieniem gwintowym, powstają w oparciu o deklaracje zgodności z normami PN-EN 12528 i PN-EN 12529. Dotyczą one  wymagań technicznych, wymiarów i restrykcji w zakresie badań, które muszą spełnić zestawy kołowe do mebli. Druga z nich odnosi się również do krzeseł obrotowych wyposażonych w hamulce lub bez hamulców. Projektujemy, produkujemy i testujemy kółka w oparciu o te wytyczne. Dlatego nasi klienci mają pewność, że cechuje je bezpieczeństwo użytkowania.

 
Producent kółek obrotowych, w tym kółek obrotowych z hamulcem

Jako producent kółek obrotowych wytwarzamy również kółka obrotowe z hamulcem. Mają one dodatkową funkcjonalność w postaci blokady ruchu. Są szczególnie przydatne w przypadku mebli, które mają służyć do przemieszczania, a zarazem zapewniać możliwość całkowitego unieruchomienia. Warto dodać, że kółka obrotowe, podobnie jak inne akcesoria, np. zaślepki meblowe do konfirmatu, znajdują zastosowanie zarówno w przypadku gotowych mebli od producenta, jak i konstrukcji DIY. Konstrukcje te często powstają z użyciem materiałów, które pierwotnie miały inne przeznaczenie. Przykładem jest m.in. stolik kawowy na kółkach, wykonany z palety przemysłowej.

Nie wiesz, jakie kółka obrotowe wybrać? Z trzpieniem? Z blaszką? A może nie masz pewności, jaka jest różnica między kółkami a rolkami do mebli? Zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści wyczerpująco odpowiedzą na Twoje pytania oraz omówią cechy poszczególnych wyrobów. Pomogą Ci wybrać właściwe kółka – zwrócą uwagę na ich nośność, parametry, względy praktyczne montażu do konkretnych mebli. Oprócz tego wyjaśnią, jak zamontować m.in. kółka obrotowe z trzpieniem gwintowym oraz sprawdzą dostępność produktów. Zapraszamy do współpracy!