Jakie rodzaje kółek obrotowych wyróżniamy?

Data publikacji:

Kółka obrotowe to bardzo praktyczne akcesoria – dzięki nim możliwe jest swobodne przesuwanie mebli w obrębie pomieszczenia. Nawet jeśli regał, szafka lub stolik jest bardzo ciężki bądź znajdują się w nim ciężkie przedmioty, to przesunięcie takiego mebla nie przysporzy praktycznie żadnego problemu. Warto jednak wiedzieć, że dostępnych jest kilka rodzajów kółek, które można podzielić ze względu na materiał wykonania, budowę i sposób montażu.

Jakie kółka obrotowe wybrać?

Kółka składają się korpusu z tworzywa sztucznego i koła, które może być wykonane z gumy lub polipropylenu. Wysokim stopniem wytrzymałości, niskim oporem toczenia i odpornością na różnego rodzaju wstrząsy cechują się kołka z PP. Kółka polipropylenowe lepiej sprawdzą się na wykładzinach dywanowych i przemysłowych. Kółka gumowe z kolei pracują ciszej, nie brudzą ani nie rysują podłoża, dlatego zalecane są do użytku domowego oraz do śliskich posadzek.

Z uwagi na sposób montażu wyróżnia się kółka obrotowe z trzpieniem gwintowanym lub z blaszką. Kołka z trzpieniem sprzedawane są w zestawie ze specjalną tuleją – montuje się je w przygotowanym wcześniej otworze lub w specjalnej rurce. Z kolei kółka z blaszką mocuje się bezpośrednio do płaskiej powierzchni mebla. Na rynku dostępne są także kółka obrotowe z hamulcem, które umożliwiają całkowite unieruchomienie mebla.

Czym kierować się przy wyborze kółek obrotowych?

Poza sposobem montażu i materiałem wykonania warto zwrócić uwagę na wielkość kółek meblowych oraz ich średnicę, a także wytrzymałość na obciążenia. Kółka powinny być dostosowane do gabarytów mebla oraz do warunków, w jakich będą użytkowane. Zadaniem kółek obrotowych jest umożliwienie łatwej zmiany kierunku ruchu, w którym przemieszcza się urządzenie lub mebel, a im więcej kółek, tym łatwiejsze staje się manewrowanie.