Czym należy się kierować podczas doboru kółek w meblach?

Data publikacji:

Urządzanie wnętrz jest nieodłącznie związane z dwoma aspektami: stylistyką oraz funkcjonalnością. Meble na kółkach są nie tylko rozwiązaniem praktycznym, ale również odpowiadającym współczesnym trendom designerskim. Kółka meblowe były do tej pory atrybutami sprzętów we wnętrzach przemysłowych i biurowych. Obecnie jednak idea mebli mobilnych w przestrzeni mieszkalnej zyskuje coraz więcej zwolenników. Sprawdźmy, jak wybrać odpowiednie kółka meblowe i do czego można je wykorzystać?

 

Nietypowe zastosowanie kółek meblowych

ZOBACZ TAKŻE: Stopki jako propozycja dla mebli domowych i biurowych
Kółka meblowe mogą być montowane do różnego typu mebli – począwszy od krzeseł i foteli, poprzez stoliki i szafki, aż do łóżek czy komód. To proste rozwiązanie techniczne umożliwia wygodne przestawianie mebla w dowolnym momencie i otwiera przestrzeń do kreatywnych zmian aranżacji. Znacząco zwiększa komfort użytkowania sprzętów. Meble z kółkami użytkowane są w pomieszczeniach biurowych, szpitalnych, przemysłowych, ale także mieszkalnych czy ogrodowych. Wykorzystywane są nie tylko w roli praktycznego akcesorium meblowego, ale również elementu dekoracyjnego. Z powodzeniem można ich użyć w samodzielnie tworzonych konstrukcjach. Dużą popularnością cieszą się np. meble z europalet, do których można przykręcić kółka i nadać im w ten sposób oryginalności. Stolik kawowy z kółkami, mobilny gazetownik czy ruchoma skrzynia na zabawki to nowoczesne rozwiązania, które sprawdzą się w każdym domu.

 

Jak wybrać odpowiednie kółka meblowe?

Kółka meblowe będą bez problemu spełniać swoją funkcję długie lata, jeżeli przed ich wyborem zwrócimy uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość kółka i jego średnicę, sposób montażu oraz wytrzymałość na obciążenia. Nośność to bardzo istotny parametr, na który składa się nie tylko ciężar mebla, ale również ciężar jego zawartości. Ważny jest również typ bieżnika oraz typ łożyska.

 

Kółka meblowe zazwyczaj montowane są w oparciu o jeden z trzech elementów osadzenia – trzpień gwintowy, blaszkę lub trzpień z tulejką. Elementy te zazwyczaj wykonywane są z ocynkowanej stali lub metalu. Kółka meblowe tworzone są natomiast z tworzyw sztucznych, z których najbardziej popularnym jest polipropylen, poliamid oraz guma. Kółka z bieżnikiem gumowym zapewniają nie tylko cichą eksploatację mebla, ale również chronią podłogę przed zarysowaniami. Kółka z bieżnikiem twardym bardziej nadają się z kolei do wykładzin dywanowych. Kółka meblowe mogą być stałe lub ruchome, a także występować w wersji z hamulcem. Hamulec nożny lub automatyczny to przydatne rozwiązanie zwłaszcza w przestrzeniach biurowych.